Strona główna » Jarosław Kaczyński o manifestacji 14 marca

Jarosław Kaczyński o manifestacji 14 marca

„14 marca w Warszawie organizujemy manifestację przeciwko podwyższaniu wieku emerytalnego i innym decyzjom tego rządu uderzającym w prawa pracownicze i interesy społeczeństwa” – powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność”. Prezes PiS poinformował, że manifestacja rozpocznie się o godzinie 18 na placu Trzech Krzyży, a następnie przejdzie przed Kancelarię Premiera. „Zapraszam wszystkich czytelników Tygodnika Solidarność, związkowców, ludzi pracy do wyrażenia sprzeciwu wobec polityki rządu” – powiedział. „Pamiętajmy, że ten rząd może się ugiąć tylko pod naporem zorganizowanych obywateli” – podkreślił.

Prezes PiS był pytany, czy wobec licznych porażek rządu, możliwy jest scenariusz przedterminowych wyborów. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego mało prawdopodobne jest, aby 2/3 składu obecnego Sejmu zdecydowało o skróceniu kadencji czy też aby doszło do tego w wyniku innych procedur, w których udział bierze prezydent.

Jak długo będzie trwał obecny rząd? „To zależy od tego, na ile społeczeństwo zdoła się zorganizować i zacznie być silne” – stwierdził Jarosław Kaczyński. „Rafał Ziemkiewicz napisał, że ten rząd nie liczy się ze społeczeństwem, bo uznaje, iż jest słabe i podatne na manipulacje. Liczy się z czynnikami zagranicznymi i potężnymi grupami w Polsce, ponieważ te są silne” – mówił. „Rząd musi w tej sprawie zmienić zdanie” – podkreślił.

W jaki sposób społeczeństwo może pokazać swoją siłę? Zdaniem Prezesa PiS poprzez różnego rodzaju akcje, które są dopuszczane przez demokrację, które pokażą rządowi, że jest wyraźny nacisk. „Wtedy może dojść do dalszego spadku poparcia, co zdezorganizuje siły rządzące, a z drugiej strony zmusi do ustępstw” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS przyznał, że jego partia zamierza wspierać społeczną ofensywę. Jako przykłady wymienił m.in. protest przeciw ACTA, działania Solidarności tj. zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum ws. wydłużenia wieku emerytalnego czy próby odwołania poprzez referendum prezydentów większych miast, np. Łodzi. „Mamy nadzieję, że uformuje się szeroki front, który pozwoli, jednak w przyspieszonych wyborach – bo opisałem proces, który może do nich doprowadzić – odsunąć obecną ekipę od władzy” – podkreślił Jarosław Kaczyński. „Dlatego 14 marca w Warszawie organizujemy manifestację przeciwko podwyższaniu wieku emerytalnego i innym decyzjom tego rządu uderzającym w prawa pracownicze i interesy społeczeństwa. Zapraszam wszystkich czytelników Tygodnika Solidarność, związkowców, ludzi pracy do wyrażenia sprzeciwu wobec polityki rządu” - powiedział. „Pamiętajmy, że ten rząd może się ugiąć tylko pod naporem zorganizowanych obywateli” - dodał.

Prezes PiS był pytany także, jak katastrofa smoleńska i tragiczna śmierć śp. Lecha Kaczyńskiego zmieniła układ polityczny. „Spacyfikowano niemal wszystkie instytucje, które sprawiają, że władza jest w sposób demokratyczny kontrolowana i ograniczona” - mówił Jarosław Kaczyński.

Inny skutek, który zauważył Prezes PiS, odnosi się do sytuacji międzynarodowej Polski. Tu przytacza słowa Prezydent Litwy do śp. Lecha Kaczyńskiego, które prezydent usłyszał dwa dni przed śmiercią: „Trwa ofensywa rosyjska we wszystkich krajach b. ZSRR. Pan jest naszą ostatnią nadzieją”.

Jarosław Kaczyński dostrzegł również innego rodzaju zmianę - aktywizację części społeczeństwa po 10 kwietnia. „Powstał tzw. drugi obieg medialny i grupy ekspertów prowadzące niezależne śledztwo smoleńskie” - stwierdził. „Chcielibyśmy, by ta aktywność wykraczała poza sprawę smoleńską. (...) I by ten ruch zamienił się w szeroki front, który pokaże tej władzy, że społeczeństwo jest silne i że ta hulanka, która trwa tu od kilku lat się kończy” - dodał.

Prezes PiS odniósł się także do trwającej bitwy o reformę emerytalną. „Kwestia wieku emerytalnego to bitwa o dodatkowe opodatkowanie Polaków. Tusk uważa, że jak ją wygra, to wygra wszystko. I przestaną się buntować także ci, którzy płacili dotąd 4 zł za niezbędny lek, a dziś 84, albo 140 zł” - podkreślił.

Jarosław Kaczyński przedstawił stanowisko PiS ws. wieku emerytur. Jego partia opowiada się za utrzymaniem 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Prawo (a nie przymus) do pracy powinny mieć także kobiety do 67 lat lub dłużej. Ponadto zdaniem Jarosława Kaczyńskiego każdy powinien mieć wybór między OFE a ZUS-em. „Chcemy także, by ci, którzy zarabiają ponad 2,5 raza więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie, opłacali składki ZUS-owskie proporcjonalne do dochodów. Według naszych obliczeń dałoby to od 4,5 do 6 mld zł rocznie, które pozwoliłby podnieść najniższe emerytury. Chodzi o to, by te pieniądze zostały wykorzystane w ramach solidarności społecznej, bo do tej idei chcemy powrócić. Zasada indywidualnego oszczędzania na emeryturę kompletnie się nie sprawdziła i godzi w spójność społeczeństwa” - podkreślił.

Jak Jarosław Kaczyński ocenia politykę Bronisława Komorowskiego? Zdaniem Prezesa PiS to „polityk skrajnej lewicy, bliski Palikotowi”. „Bieda z nim polega na tym, że przez część społeczeństwa, a nawet Kościoła, postrzegany jest jako konserwatysta. Na takiej zasadzie, że posiada wąsy i pięcioro dzieci, bo żadnych innych przesłanek, by tak twierdzić, nie ma” - stwierdził. Jarosław Kaczyński krytykował Komorowskiego za wybieranie na doradców absolwentów radzieckich uczelni, za to, że jako jedyny poseł PO głosował przeciwko rozwiązaniu WSI. „To była jednoznaczna deklaracja. A żeby wiedzieć, że WSI to służba ściśle związana ze wschodem, wystarczy przeczytać życiorysy jej głównych bohaterów. Te powiązania wpływają na jego działania, które na nowo wiążą nas ze wschodem. Ma jakieś powody, dla których jest tak blisko z Rosjanami” - mówił Jarosław Kaczyński. „Jego aktywność na zachodzie to, poza kiksami, podejmowanie zabawnych inicjatyw jak Trójkąt Weimarski, które Polskę ośmieszają. Odbywa się godzinne spotkanie odfajkowane przez przywódców Niemiec i Francji, a gdy przychodzi do szczytu UE i tak nic nie jesteśmy w stanie załatwić. Prezydent Komorowski w tym teatrze uczestniczy. Innej jego aktywności nie dostrzegam” - stwierdził.

Zobacz więcej

http://www.pis.org.pl/article.php?id=19927


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334