Strona główna » Jak rozwijać kolej na Podkarpaciu?

Jak rozwijać kolej na Podkarpaciu?

W minioną sobotę, tj. 6 lipca br., w Zagórzu odbyła się konferencja pn. „Przyszłość linii kolejowej nr 106, 107, 108. Mechanizmy finansowania.”.

Konferencję otworzył Bogdan Rzońca, poseł na Sejm RP. Na temat planów remontu linii kolejowych na Podkarpaciu mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Głos kolejno także zabierali Tomasz Poręba, poseł do PE i Tadeusz Pióro, członek zarządu województwa podkarpackiego. Gościem szczególnym był Mieczysław Borowiec, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Rzeszowie.

Rozmawiano m.in. tym, czy istnieje możliwość remontu linii kolejowej Zagórz – Łupków i Zagórz – Krościenko? Jest to realne dla jednej z nich. Wśród trzech bardzo ważnych zadań remontowych na Podkarpaciu Władysław Ortyl wymienił linię kolejową Zagórz – Łupków. Do remontu są gotowe dołożyć się również PLK. Tak zapewniał Mieczysław Borowiec.

Na dziś władze samorządowe Komańczy i Zagórza domagają się przywrócenia przewozów pasażerskich szynobusem od Sanoka do Komańczy. Powód jest uzasadniony. Remont drogi Zagórz – Komańcza ślimaczy się z różnych powodów. Trudno na czas dojechać do pracy, do szkół. W korkach trzeba odczekać swoje.

Należy także uruchomić kolejowe transporty towarowe. Niebawem uruchomione zostaną dwa kamieniołomy w Komańczy i Wysoczanach. Urobek trzeba będzie wywieźć. Jeśli będzie to tylko transport kołowy, to wyremontowana droga od Zagórza do Komańczy bardzo szybko zostanie zniszczona.

Znany przez lata węzeł kolejowy w Zagórzu musi zacząć tętnić życiem i ponownie stać oknem na świat dla mieszkańców. Korzyść będzie po każdej stronie.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. mieszkańcy gminy Zagórz, burmistrzowie i wójtowie okolicznych gmin, starostowie, radni. Struktury sanockiego powiatowego PiS`u reprezentował Tadeusz Nabywaniec, radny powiatu sanockiego.

(In. wł.)


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334