Strona główna » II Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

II Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dzisiaj, po raz drugi, obchodzimy  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, święto zainicjowane przez śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego.

Lech Kaczyński w 2010 roku wniósł projekt ustawy ustanowienia 1 marca świętem Żołnierzy Wyklętych. Pierwsze obchody tego święta odbyły się już po tragicznej śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odwołuje się do historii walczących w podziemiu żołnierzy, niezgadzających się na komunistyczną Polskę, ginących z jej rąk w latach 1944-1963. Ostatni żołnierz podziemia niepodległościowego – Józef Franczak, zginął w październiku 1963 roku. Przez prawie 20 lat po wojnie, komunistyczne władze walczyły z ludźmi, którzy chcieli wolnej i niepodległej Polski, kultywowali jej pamięć.

W całej Polsce – 1 marca organizowane są obchody najmłodszego polskiego Święta Narodowego. W organizacje włączają się najczęściej młodzi ludzie. Po ulicach kilku miast w naszym kraju, przejdą specjalne marsze, upamiętniające żołnierzy z antykomunistycznego podziemia. Taki marsz przejdzie także ulicami Warszawy. W planach jest zorganizowanie wielu debat, konferencji i odczytów na ten temat. Spontanicznie tworzą się grupy, które w ten dzień będą śpiewały pieśni patriotyczne przy ogniskach.

Żołnierze Wyklęci są ofiarami aparatu komunistycznej Polski. Ich walka została złożona za wolną Polskę. Wielu z nich jest znanych, jak np. rtm. Witold Pilecki, ale zdecydowana większość to anonimowi żołnierze, którzy zginęli z rąk komunistycznego oprawcy.

Wagę ofiary „Żołnierzy Wyklętych” znał śp. Prezydent Lech Kaczyński, który jest jednym z głównych autorów obchodzenia 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Apelujemy do wszystkich czytelników o wywieszenie jutro flagi narodowej, tak jak robimy to w Święto Niepodległości czy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to najmłodsze polskie święto państwowe i wywieszenie biało-czerwonej flagi w ten dzień jest naszym obowiązkiem.

 


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334