Strona główna » Gwiazdowski: Polski rząd ma taki wpływ na rynek finansowy jak pianie koguta na wschód słońca

Gwiazdowski: Polski rząd ma taki wpływ na rynek finansowy jak pianie koguta na wschód słońca

Co ma wpływ na to, że frank szwajcarski kosztuje ponad 4 zł i co powinien zrobić rząd – mówi portalowi Fronda.pl Robert Gwiazdowski, ekonomista.

- Frank kosztuje tak drogo z powodu spekulacji na otwartym rynku walutowym. Sytuacja gospodarki szwajcarskiej takiego kursu nie uzasadnia. Ani w realnej gospodarce europejskiej czy USA nie wydarzyło się nic takiego aby frank mógł poszybować w ciągu kilkunastu tygodni na takie poziomy.

 

Powodem jego wzrostu jest gra czy raczej spekulacja, bo na światowych rynkach walutowych dziś się wyłącznie spekuluje. Realna gospodarka i spekulacje finansowe rozjechały się ze sobą na przestrzeni kilkunastu lat i nie mają obecnie ze sobą związku. Dziś na rynkach finansowych nie zarabia się na tym, że zainwestowało się w jakieś dobre przedsięwzięcie gospodarcze tylko zarabia się na operacjach na aktywach finansowych.

 

Najwięcej zarabia się na zwrotach trendów. Im szybciej i bardziej tym szansa zarobku jest większa. Jedni zarabiają inni tracą i ci co tracą czekają aż się trend odwróci. To wszystko się dzieje w oderwaniu od rzeczywistości gospodarczej.

 

Jak ktoś chce żeby było bezpiecznie, to bierze kredyt w walucie, w której zarabia. Jak się decyduje na kredyt w walucie innej t o podejmuje grę jak w kasynie. Obstawia, że jak czerwone to spadnie, a jak czarne to wzrośnie. Jeśli jednak bierzemy kredyt hipoteczny to patrzymy też na jego długoletnią perspektywę. W dalszym ciągu i tak wielu posiadaczy kredytu we frankach jest i tak do przodu. Przypomnijmy, że większe wpływ ma na wysokość raty ma nie kurs franka, ale stopa oprocentowania.

 

Działania polskiego rządu mają taki wpływ na rynek finansowy jak pianie koguta na wschód słońca. Podpisana przez prezydenta Komorowskiego ustawa antyspreadowa jest działaniem wyłącznie politycznym. Banki zarabiają na oprocentowaniu, prowizji, marżach, opłatach itp. Jak im się zabroni zarabiać na spreadach to podniosą np. oprocentowanie czy marżę żeby wyjść na swoje. Ta ustawa nic nie zmieni. Wcale nie wiadomo czy da się łatwo przejść na kupowanie w kantorach. Taka ustawa to działanie polityczne, które nie będzie skuteczne ekonomicznie.

 

Rząd jakby chciał coś zmienić naprawdę to powinien zrównoważyć uprzywilejowaną pozycję banków z kredytobiorcami. Banki mogą dziś jednostronnie zmieniać warunki umów, bo pozwala im na to prawo bankowe – dodaje Gwiazdowski.

 

Not. Jarosław Wróblewski

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/gwiazdowski:_polski_rzad_ma_taki_wplyw_na_rynek_finansowy_jak_pianie_koguta_na_wschod_slonca_14783


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334