Strona główna » Dziś u Pospieszalskiego: kto zakazał otwierania trumien? Czy w Polsce można się czuć bezpiecznie?

Dziś u Pospieszalskiego: kto zakazał otwierania trumien? Czy w Polsce można się czuć bezpiecznie?

Nie było mafii paliwowej - taki wniosek nasuwa się z wyroku szczecińskiego sądu z grudnia ubiegłego roku. W sprawie głośnego zabójstwa Komendanta Głównego Policji, Marka Papały po kilkunastoletnim śledztwie prokuratorzy uznali, że zastrzelił go złodziejaszek samochodów. W zeszłym tygodniu Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił kilkunastu członków gangu pruszkowskiego. Na wolność wyszli już niemal wszyscy.

Tymczasem dramat rodzin i przyjaciół ofiar katastrofy smoleńskiej zdaje się nie mieć końca. W dwa i pół roku po katastrofie konieczne okazują się kolejne ekshumacje. Przeprowadzane nocą, po otoczeniu cmentarzy przez wojskową żandarmerię, budzą najgorsze skojarzenia z tajnymi pochówkami Żołnierzy Wyklętych, czy nocnymi pochówkami ofiar masakry na Wybrzeżu w 1970 roku.

Dziś po raz kolejny wraca pytanie dlaczego prokuratura nie zadbała o udział polskich patomorfologów w sekcjach zwłok w Moskwie? Dlaczego nie przeprowadzono ich po powrocie ciał ofiar do kraju. Badanie ciał ofiar to jedna z najistotniejszych czynności zarządzanych przez prokuratora po tragicznej śmierci. Kto zakazał otwierania trumien? Od kogo jest niezależna prokuratura przeprowadzająca najważniejsze śledztwo naszych czasów?

Dlaczego organa ścigania i sądy tak skutecznie rozprawiają się z Antykomorem, szefem "Solidarności" Piotrem Dudą, czy ujawniającym niewygodne dla Lecha Wałęsy fakty Krzysztofem Wyszkowskim, a bezradne są wobec gangsterów i oszustów?

Dziennikarskie prowokacje pokazują jak łatwo można wpłynąć w Polsce na decyzję sędziego.

Czy to porażki prokuratorów, pobłażliwość sądów, czy błędy policji?

Czy w Polsce można się czuć bezpiecznie?

Na te pytania spróbują odpowiedzieć:

 

Piotr Śmiłowicz, "Wprost"

prof. Piotr Kruszyński, karnista, adwokat

Bogdan Święczkowski, Prokurator Krajowy w st. spoczynku

Michał Karnowski, "Uważam Rze", wPolityce.pl

Zapraszam o 22.30 do TVP Info!

http://vimeo.com/49825454


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334