Strona główna » Chwała bohaterom

Chwała bohaterom

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” po raz kolejny udowadnia, że patriotyzm jest dla niego najcenniejszą wartością. To, że bohaterów trzeba czcić, nie trzeba chyba tłumaczyć żadnemu człowiekowi, w którego piersi bije polskie serce.

Rotmistrz Witold Pielecki jest postacią wyjątkową. Jego niezwykłość została potwierdzona w trakcie II wojny światowej, kiedy to jako oficer polskiego podziemia zdecydował się dostać do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, aby tam organizować struktury oporu.

Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, żołnierz powstania warszawskiego, współorganizator Tajnej Armii Polskiej. Po wojnie zorganizował siatkę wywiadowczą, przekazując informacje o sytuacji w Polsce, szczególnie uwzględniając dane dotyczące żołnierzy AK aresztowanych i zesłanych na Syberię przez NKWD. Aresztowany przez oprawców UB przeszedł szczególnie ciężkie śledztwo. Torturowany nie podał żadnych informacji, które mogłyby pogrążyć jego podkomendnych. Po sądzie kapturowym  został stracony strzałem w tył głowy.

W tegorocznym biegu imienia Rotmistrza Pileckiego wzięła udział rekordowa liczba 202 uczestników. Pomimo niesprzyjającej aury, licznie zgromadzeni uczniowie  wykazali się hartem ducha i wielką wolą zwycięstwa.

Szczegółowe wyniki na stronie sanockiego Sokoła:

http://www.sokolsanok.pl/aktualnosc_164.html

A.Ch.


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334