Strona główna » 69. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu

69. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Jutro mija 69 lat od okrutnej zbrodni dokonanej przez oddziały UPA w prawie stu polskich miejscowościach na Wołyniu, a przede wszystkim w powiatach horochowskim i włodzimierskim. Ataki odbywały się pod hasłem „Śmierć Lachom”.
 
Na kilka dni przed rozpoczęciem akcji uświadamiano mieszkańców ukraińskich wsi, że wymordowanie Polaków to konieczność.
Rzeź rozpoczęto o 3 nad ranem 11 lipca 1943 r. w polskiej wsi Gurów, gdzie na 480 Polaków z życiem uszło zaledwie 70; w kolonii Orzeszyn zginęło 270 Polaków na 340 mieszkańców; w Sądowej 580 na 600 zginęło; w kolonii Zagaje na 350 Polaków uratowało się zaledwie kilkunastu.
 
Ludność została wymordowana bez względu na wiek i płeć. Ginęli m.in. od kul, siekier, kos, pił, noży, wideł, młotków. W sierpniu akcję kontynuowano, napadając na 301 miejscowości i zabijając co najmniej 8 280 Polaków. Tylko we wsi Wola Ostrowiecka zginęło 529 osób, w tym 220 dzieci w wieku do lat 14.
W rzezi wołyńskiej ogółem wymordowano ok. 50 – 60 tys. Polaków.
 
„10 lipca 2003 w 60. rocznicę rzezi wołyńskiej, lider Prawa i Sprawiedliwości, późniejszy premier Jarosław Kaczyński powiedział: "To, co się stało przed 60 laty na Wołyniu, a później w innych częściach Galicji Wschodniej – to było ludobójstwo! To było ludobójstwo w najczystszym tego słowa znaczeniu! To było ludobójstwo na wielką skalę i każdy, kto nie chce tego powiedzieć, każdy, kto tego po prostu nie mówi – kapituluje przed zbrodnią, zapewnia triumf zbrodniarzom. [...] Jeżeli w jakikolwiek sposób relatywizujemy, zmniejszamy wagę, nie określamy w sposób adekwatny właśnie, czyli jako ludobójstwo, masowego zabijania Polaków – to stwarzamy podstawę do powtórzenia tego rodzaju wydarzeń!".
 
„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć – tracą życie”. I my wołajmy o tę prawdę, by „nie musiały wołać tylko kamienie”.
 
(TN)

  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334