Strona główna » 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia br. minęła 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. To była mroźna noc, gdy do wielu domów zapukali przedstawiciele władzy ludowej. Internowano wówczas ok. 3 tys. osób, były tam zarówno kobiety jak i mężczyźni. W kolejnych miesiącach w miejscach odosobnienia znalazło się ok. 7 tys. osób. Wielu straciło to, co najcenniejsze – życie. Oficjalnie podaje się, że najwyższą cenę zapłaciło 91 osób.

W Sanoku w dniu 13 grudnia w kościele pw. Przemienienia Pańskiego o godz. 18.00 została odprawiona msza św. Homilię wygłosił ks. Andrzej Skiba. Po mszy św. pod tablicami na zewnątrz kościoła zostały złożone wiązanki kwiatów w hołdzie tym wszystkim, którzy byli odważni nie tylko na jeden dzień.

Dzień później w Sanockim Domu Kultury odbył się koncert w wykonaniu uczniów sanockich szkół średnich. Na program złożyły się piosenki, pieśni tamtych lat, przeplatane ciekawymi wystąpieniami pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Trzeba nam wszystkim budować pamięć o tamtych dniach. Szczególnie młode pokolenie musi wiedzieć, czym był stan wojenny. Bo żeby wiedzieć dokąd iść, to trzeba wiedzieć skąd się przyszło.

(TN)

 


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334