Strona główna » 25 maja br. mija 63. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

25 maja br. mija 63. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

W 13 maja br. mija 110. rocznica urodzin i 63. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego (25 maja 2011 r.). W latach 1919-21 brał on udział w wyzwalaniu Wilna i wojnie z najazdem bolszewickim. W latach 30. ubiegłego wieku kontynuował służbę w wojsku. W roku 1940 z własnej woli daje się aresztować Niemcom i trafia do Auschwitz. Jego celem jest budowa konspiracji więźniów i przygotowanie powstania przeciw załodze SS. Na zewnątrz obozu przekazuje informacje o niemieckich zbrodniach. Raporty te trafiają także do Londynu i Waszyngtonu.

W 1943 r. ucieka z obozu i dociera do Warszawy. Walczy w Powstaniu Warszawskim.

W 1945 r. na polecenie gen. Władysława Andersa pisze obszerną relację z pobytu w Auschwitz. W 1947 r. zostaje aresztowany przez UB. Podczas śledztwa brutalnie jest traktowany. W pokazowym procesie zostaje skazany na śmierć.

 Wyrok wykonano w więzieniu na Mokotowie strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r.

Po wojnie wrogowie Polski zrobili wszystko, aby zapomnieć o rotmistrzu Pileckim. Z inicjatywy Funadacji Paradis Judaeorum w roku 2009 grupa Unia na Rzecz Europy Narodów w Parlamencie Europejskim uchwaliła rezolucję wzywającą do ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Projekt poparł Prezydent Republiki Czeskiej, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prymas Polski. Do akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” przystąpiło wiele instytucji i stowarzyszeń z kraju i zagranicy, w tym kuratoria oświaty, jednostki samorządu terytorialnego na poziomie miast i województw ( w tym samorząd miasta Sanoka). 7 maja 2008 r. Senat RP przyjął Uchwałę w sprawie uznania bohaterstwa rotmistrza Witolda Pileckiego i przywrócenia jego postaci pamięci zbiorowej Polaków.

Również i naszym obowiązkiem jest, aby pamięć o rotmistrzu Witoldzie Pileckim była elementem, który buduje i pielęgnuje tożsamość zbiorową mieszkańców Sanoka i Powiatu Sanockiego. Szczególnie jesteśmy to winni ludziom takim, jakim był rotmistrz.

 110. rocznica urodzin i 63. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego niech będzie początkiem przywracania tejże pamięci zbiorowej.

KP Prawa i Sprawiedliwości

Powiatu Sanockiego


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334