Strona główna » 2. rocznica śmierci ks. prałata Adama Sudoła

2. rocznica śmierci ks. prałata Adama Sudoła

a1.jpg

W piątek 14 listopada 2014 r. przypadała druga rocznica śmierci ks. prałata Adama Sudoła. Z tej okazji w Sanoku odbyło się spotkanie wspomnieniowe poświęcone Zmarłemu, poprzedzone Mszą św. odprawioną w jego intencji w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku.

Organizatorami uroczystości byli: Muzeum Historyczne w Sanoku, Komitet Powiatowy Prawa i Sprawiedliwości w Sanoku oraz NSZZ "Solidarność" Region Podkarpacie.

Podczas Mszy św. koncelebrowanej kazanie wygłosił ks. dr Andrzej Skiba, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku, który przedstawił sylwetkę śp. ks. Prałata w oparciu o jego książkę „Moja droga do kapłaństwa”. Wskazała na takie jego cechy jak ogromne umiłowanie swoich stron ojczystych, miłość i szacunek wobec rodziców i rodziny, wielkie oczytanie, dobre i intensywne wykorzystanie czasu, dociekliwość, dążenie do poznania prawdy, bardzo dobrą pamięć.

Następnie w Sali Gobelinowej w podziemiach sanockiego zamku odbyło się spotkanie wspomnieniowe poświęcone Zmarłemu, prowadzone przez pana Andrzeja Romaniaka z Muzeum Historycznego w Sanoku. Zebrani przedstawiali swoje wspomnienia związane z osobą ks. prałata Sudoła, dotyczące jego działalności duszpasterskiej, niepodległościowej, edukacyjnej w zakresie odkrywania sanoczanom białych plam historii. Głos zabierali m.in. dyrektor Muzeum Historycznego Wiesław Banach, radny miasta Sanoka Andrzej Chrobak, przewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność” w Krośnie Tadeusz Majchrowicz. Kreślili obraz człowieka o silnej osobowości, którego osobistą ambicją było budzenie w swoich parafianach (i szerzej – w sanoczanach) patriotyzmu, zainteresowania historią Polski oraz odpowiedzialności za jej współczesność i przyszłość. Był to kapłan, który bardzo dużo wymagał od siebie i od innych, ale zarazem mocno wspierał NSZZ „Solidarność” i jej działaczy, którzy w ówczesnych realiach wiele ryzykowali.

„Wieloletni ministrant” (jak sam się określił) w Farze Zbigniew Krystyński (późniejszy przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Autosanie) wspominał pierwsze Msze św. w intencji Ojczyzny, przygotowywanie modlitw i dekoracji oraz związane z tym napięcie. Eugeniusz Rakowski, który przez długie lata pracował jako organista w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, podzielił się refleksją, że w obecności ks. Sudoła człowiek czuł się bezpieczny. Doktor Zygmunt Żyłka przypomniał fakt współudziału ks. Prałata w zorganizowaniu ucieczki z sanockiego szpitala Antoniego Macierewicza, internowanego w czasie stanu wojennego. Spotkanie zakończyła prośba o spisywanie wspomnień związanych z postacią Zmarłego oraz zapowiedź spotkania znów – za rok.

Wydaje się, że takie spotkanie mogłoby być okazją do refleksji nad tym, jaką drogę – jako Polacy, obywatele, sanoczanie – przeszliśmy od tamtych pamiętnych lat komunizmu i pierwszej „Solidarności”. Czy obecnie chodzi tylko i wyłącznie o pozyskiwanie coraz to nowych środków unijnych na inwestycje, czy mamy jakąś wizję samych siebie, naszego państwa, regionu i miasta? Czy wartości, o które walczono niespełna 35 lat temu, jak wolność, niepodległość, możliwość stanowienia o sobie, nieskrępowanego wyznawania religii i wychowywania w tym duchu swoich dzieci, jeszcze nas interesują? Wydaje się, że minęły od tamtego czasu lata świetlne, jeśli chodzi o sposób myślenia i wrażliwość. Można przypomnieć w tym kontekście słowa ks. Sudoła z lat 90-tych: „Na Polskę nie można się obrażać”. Warto podjąć tę pałeczkę, którą nam pozostawił. Wspominanie jego osoby w końcu wyczerpie swoją formułę, ale sprawy, którymi on żył, są nadal aktualne i wciąż w gruncie rzeczy dotykają nas i bolą.

(in. wł.)


  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334