Strona główna » Aktualności » Sanok oddał hołd Żołnierzom Wyklętym

Sanok oddał hołd Żołnierzom Wyklętym

lp9TghqdX.jpg
SANOK. Uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Koncelebrze przewodniczył ksiądz prałat Stanisław Jachowicz.

Homilię wygłosił ks. dziekan Andrzej Skiba, proboszcz parafii. Przywołał historię Żołnierzy Niezłomnych, wskazując na to, jak wiele oni wycierpieli, lecz zostali wierni Polsce do końca swoich dni.

Za bestialsko prześladowanych i pomordowanych podczas eucharystii modlili się wszyscy zgromadzeni. Obecni byli także m.in. Piotr Uruski, poseł na Sejm RP, Tadeusza Pióro, burmistrz Sanoka, przedstawiciele władz samorządowych powiatu sanockiego, gminy Sanok, liczna grupa działaczy Komitetu Powiatowego „Prawa i Sprawiedliwości” w Sanoku, poczty sztandarowe szkół, delegacje wojska i policji.

Druga część uroczystości odbyła się na sanockim Rynku pod tablicą upamiętniającą żołnierzy antykomunistycznego oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych - Władysława Skwarca, Władysława Kudlika i Henryka Książka, bestialsko zamordowanych przez komunistów.

Do licznie przybyłych mieszkańców przemówienie wygłosił Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka.

W dalszej kolejności kwiaty pod tablicą złożyli m.in.: poseł na Sejm RP Piotr Uruski, burmistrz Tadeusz Pióro, reprezentacje organizacji niepodległościowych, stowarzyszeń, związków zawodowych, szkół.

W mieniu Komitetu Powiatowego „Prawa i Sprawiedliwości” w Sanoku hołd Żołnierzom Wyklętym oddała delegacja w składzie Wojciech Pruchnicki i Adam Kornecki, w imieniu Sanockiego Klubu „Gazety Polskiej” uczynił to Tadeusz Nabywaniec.

Obchody zakończyły się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

(in. wł.)




  • POSEŁ PIOTR URUSKI
  • POSEŁ PIOTR BABINETZ

Biuro czynne
od poniedziałku do czwartku godz.9-16.30

tel./faks: +48 13 4634 334